Cesta do praveku

hc-top

“Cesta do praveku” je unikátnou aktivitou living history, v rámci ktorej sa môžte preniesť o tisícky rokov späť, do doby kamennej – medzi neandertálcov či lovcov mamutov. V rámci Cesty do praveku ponúkame ako jediní na Slovensku predovšetkým atraktívne štiepanie pazúrikov – dávno zaniknutú techniku, ktorou si dávni lovci z pazúrikového jadra vyštiepali nôž, škrabadlo či hrot.

pastny klinPrincíp nie je zložitý – používaním najskôr kamenných a následne parohovinových otĺkačov postupne pripravíme jadro, odštiepime potrebný úštep, ktorý následne opracujeme. Chce to len trpezlivosť a cit – tak vzácne v dnešnom uponáhľanom svete… Tak neváhajte a vydajte sa s nami na cestu niekoľko desaťtisíc rokov späť.

Flintknapping stages (9)

 

Štiepanie je vhodné pre každého – pre dospelých aj pre deti. O výsledku nerozhoduje sila, ale kombinácia švihu a schopnosti predvídať. Je to veľmi inteligentné trávenie času, ktorým nadobudnete úctu k našim predkom, bojujúcim o prežitie v dobe ľadovej a výsledkom ktorého bude vlastnými rukami vyštiepaná replika pravekého nástroja – presne takého, ako možno vidieť v múzeách či v dokumentárnych filmoch.

 

Súčasťou každej Cesty do praveku je pazúriková alebo iná vhodná surovina, kamenné a parohovinové otĺkače, “praveké” rekvizity a samozrejme tiež prostriedky na ochranu zdravia (rukavice, kožená podložka, okuliare). V prípade záujmu môže Cesta do praveku zahŕňať aj ďalšie aktivity nad rámec štiepania, napr. nasadenie vlastnoručne vyštiepaného hrotu na pripravený oštep, vrhanie na korisť, výrobu šperkov s pravekými motívmi, výrobu hlinených plastík (“Venuší”), návštevu šamana a pod.

 

stiepanie

 

 

 

Staňte sa pravekým lovcom!

 

Do sveta pravekých lovcov môžte nahliadnuť na stránkach Anthroparku.cz.

 

 

Videá zo štiepania pazúrikov nájdete na Youtube, napr. tu alebo tu.

 

Ak máte záujem o bližšie informácie, prosím, kontaktujte nás.

Dovidenia v praveku!